PL Tiếng Việt

O festiwalu filmowym

Zakończył się 2. Festiwal Filmów Wietnamskich Kino w pięciu smakach zrealizowany przez Fundację Sztuki Arteria.

Festiwal, który odbył się w dniach 2-5 października w Warszawie w kinach Muranów i Kinoteka zgromadził liczną publiczność, zarówno Polską jak i Wietnamską. Pokazy filmów festiwalu gościły od 5 do 30 października w kinach Łodzi, Poznania, Krakowa, Gdańska, Wrocławia i Katowic.

Zaprezentowanych zostało ponad 30 filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych w tym, na specjalnych pokazach, ważne polskie filmy z wietnamskimi napisami.

Przeglądowi kinematografii wietnamskiej towarzyszyły spotkania z twórcami, wykłady, panele dyskusyjne, w których udział wzięli naukowcy, działacze społeczni, publicyści zajmujący się tematyką Wietnamu. Zaprezentowana została wystawa fotografii Jamesa Maxtone-Grahama dokumentująca współczesną kulturę młodzieżową Wietnamu. Swój finał miał też konkurs fotograficzny Orientuj się poświęcony społeczności wietnamskiej w Polsce.

Nagrodę publiczności otrzymał film pt „Sowa i wróbel” w reżyserii Stephana Gaugera, który był jednym z gości honorowych festiwalu.

Równolegle do festiwalu zorganizowaliśmy cykl edukacyjny „Wielokulturowa klasa” przeznaczony dla nauczycieli i pedagogów stykających się w swojej pracy z wietnamskimi dziećmi i młodzieżą, w którym przeszkolonych zostało blisko sto osób.

Z wielką radością zapowiadamy już trzecią edycję festiwalu w październiku 2009 roku. Tym razem obrazom z Wietnamu towarzyszyć będą pokazy filmów z innych krajów półwyspu Indochińskiego.

Zobacz galerię zdjęć z festiwalu: galeria 1 (autor: Magdalena Grenda), galeria 2 (autor: Kolczyk, Marcin Szulzycki)

2. Festiwal Filmów Wietnamskich „Kino w pięciu smakach”:

     Smak egzotyki. Takiego miksu oszałamiających pejzaży, melodyjnego języka, gęstego powietrza i czarujących portretów nie może zaoferować żadna inna kinematografia. Bo nie ma na świecie drugiej Zatoki Halong ani miasta jezior Hanoi.

      Smak historii. Bolesna historia tego kraju, jakże podobna do naszej, szokuje i wstrząsa. Kino pomoże ją poznać i zrozumieć.

      Smak dialogu. Kino silnie pobudza kubki dyskusji. Panele spotkań z gośćmi między projekcjami pomogą je nasycić wartościowymi rozmowami i wymianą poglądów.

      Smak odkrycia. Społeczność wietnamska stanowi najliczniejszą grupę cudzoziemców żyjącą w Polsce, a jej kultura i obyczaje są ciągle nieznane. A tak dużo jest do odkrycia.

     Smak premiery. Nie ma w kinie nic smaczniejszego niż film, którego nikt wcześniej w Polsce nie widział i pewnie długo nie zobaczy. Egzotyczne dania filmowe - w Polsce w październiku 2008 roku!

design: Studio Bakalie realizacja: Pracownia Pakamera animacje - OSTY studio ©2008 Fundacja Sztuki Arteria