PL Tiếng Việt

Konkurs fotografii poświęconej

społeczności wietnamskiej w Polsce

Orientuj się!

Fotografia Bartłomieja Zaranka z cyklu Warszawiacy

Laureaci i nagrodzone fotografie >

Wietnamczycy są najliczniejszą mniejszością narodową w Warszawie, jedną z największych w Polsce. Choć żyje ich tu około pięćdziesięciu tysięcy pozostają mało widoczni. Kojarzeni są z azjatyckimi barami oraz stoiskami odzieżowymi na bazarach. Intrygują swoją egzotyczną urodą i kulturą. Asymilują się powoli, być może dlatego niewiele osób wie, że w Polsce prężnie działa wietnamska liga futbolowa, że nieopodal Stadionu X-lecia w Warszawie stoi buddyjska Pagoda na jednej nodze, albo że Wietnamczycy hucznie świętują nadejście każdego nowego roku dopiero w lutym.

Konkurs fotografii poświęconej społeczności wietnamskiej w Polsce Orientuj się! adresowany jest zarówno do Polaków, jak i do Wietnamczyków. Z jednej strony celem konkursu jest zachęcenie Polaków do odkrywania ogromnego potencjału wynikającego z obecności tej egzotycznej kultury w naszym kraju. Inspirować może zarówno codzienne życie wietnamskich migrantów, jak i orientalny klimat, który tworzą. Z drugiej strony konkurs kierowany jest do Wietnamczyków, którzy chcą spojrzeć przez obiektyw aparatu na swoją obecność w Polsce i opowiedzieć o niej z własnej perspektywy.

Finał konkursu fotograficznego będzie miał miejsce podczas 2. Festiwalu Filmów Wietnamskich „Kino w pięciu smakach”, który odbędzie się w dniach 2-5 października w Warszawie. Filmy festiwalu zaprezentują także kina w Gdańsku, Krakowie, Łodzi i Poznaniu. Projekt organizuje Fundacja Sztuki Arteria, która od kilku lat prowadzi aktywną działalność poświęconą wietnamskiej społeczności w Polsce.

W konkursie przyznane zostaną nagrody pieniężne:

  • I nagroda – 2 000 zł
  • II nagroda – 1 000 zł
  • III nagroda – 500 zł

oraz wyróżnienia w postaci nagród rzeczowych.

Prace konkursowe oceniać będzie profesjonalne jury, w skład którego wejdą osoby związane z różnymi dziedzinami sztuki:

  • Kinga Kenig – krytyk fotografii, fotoedytor;
  • Krzysztof Miller – najważniejszy polski fotoreporter wojenny;
  • Thanh Quoc Nguyen – Wietnamczyk, organizator Festiwalu Filmów Wietnamskich Kino w pięciu smakach, krytyk mody;
  • Anna Okrasko – artystka, autorka wystawy Choppers inspirowanej podróżą do Wietnamu.
  • Marcin Wrona – reżyser, autor filmu fabularnego Moja krew (premiera w 2009 roku), którego akcja rozgrywa się w środowisku Wietnamczyków mieszkających w Polsce;

Termin nadsyłania prac konkursowych mija 20 września 2008.

 

Zapoznaj się z regulaminem i pobierz formularz zgłoszeniowy.

 

Informacje: Anna Ciabach, ania.ciabach@piecsmakow.pl

 

Projekt został zrealizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

design: Studio Bakalie realizacja: Pracownia Pakamera animacje - OSTY studio ©2008 Fundacja Sztuki Arteria