!-->

Ai Weiwei: filmy i debata

sosorry1

W poniedziałek, 29 października, w Kinie Muranów odbędzie się jedyny w Warszawie pokaz filmów represjonowanego w Chinach, uwięzionego w areszcie domowym artysty, kuratora sztuki i architekta – Ai Weiweia. Seansowi towarzyszy debata poświęcona jego twórczości artysty oraz działalności zaangażowanej społeczenie i politycznie.

"Bardzo nam przykro" (So Sorry/ Fei chang yi han, Chiny 2012) jest dokumentacją utrudnianego przez rząd śledztwa prowadzonego przez Weiweia w związku z trzęsieniem ziemi w Syczuanie, podczas którego zginęła ogromna liczba dzieci przebywających w czasie katastrofy w szkołach. Artysta zadedykował tragedii wystawę w monachijskim Haus der Kunst.
Natomiast "Ordos 100" (Eerduosi 100, Chiny 2012) jest przewrotną relacją z karkołomnego przedsięwzięcia, w którym 100 architektów z całego świata zdecydowało się zaprojektować domy o powierzchni 1000 metrów kwadratowych każdy, dla ekskluzywnego osiedla umiejscowionego na pustyni w Mongolii.

ordos1001


Postaci Ai Weiweia poświęcona będzie jedna z debat. Jej gośćmi będą: Maria Kruczkowska – dziennikarka pisząca o Chinach, która w 2010 roku znalazła się na czarnej liście władz chińskich, Agnieszka Szeffel - filmoznawczyni, absolwentka interdyscyplinarnego studium architektura plus dialog na gdańskiej ASP, oraz Magdalena Czechońska – sinolożka i historyczka sztuki. Dyskusję poprowadzi sinolog, wykładowca Zakładu Sinologii Wydziału Orientalistycznego UW, pracownik Instytutu Adama Mickiewicza – doktor Marcin Jacoby.
Początek seansu - godzina 18:00.

Pełny kalendarz projekcji >

realizacja:
Pracownia Pakamera + prodiż
© 2009-2013 Fundacja Sztuki Arteria