!-->

"P-047" Kongdeja Jaturanrasamee wygrywa 6. Festiwal Filmowy Pięć Smaków

p047_1

Główną nagrodę szóstej edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, zdobył tajski film "P-047" w reżyserii Kongdeja Jaturanrasamee. Wyróżnienie trafiło do rąk Daina Saida za film "Bunohan".

Powołane w drodze konkursu, trzynastoosobowe jury festiwalu, w skład którego weszli pasjonaci azjatyckiego kina, amatorzy i początkujący filmoznawcy nagrodziło "P-047" za "maestrię, z jaką reżyser snuje misterną filmową opowieść o tym, jak przewrotna bywa ludzka pamięć i jak trudno odbudować własną tożsamość." Jurorzy podkreślili również, że "Film Kongdeja Jaturanrasamee to (…) pasjonująca zabawa kinem, w której widzowie biorą udział z przyjemnością."

"Za zaproszenie widzów do trudnej i fascynującej podróży do mitycznej Malezji - świata, w którym brutalna rzeczywistość przeplata się z wierzeniami i magią. A także za udane połączenie kina akcji i mądrego przekazu, wyrażającego obawę o przyszłość lokalnej społeczności." - Wyróżnienie otrzymał malezyjski kandydat do Oscara, film w reżyserii jednego z gości tegorocznej edycji Pięciu Smaków, Daina Saida, "Bunohan".

bunohan1

6. Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbył się w Warszawie w dniach 24-30 października. Wrocławska replika festiwalu trwała od 27 do 30 października. Na program szóstej edycji złożyło się 6 sekcji, a w nich 30 nowych filmów pełnometrażowych, w tym 2 europejskie i 22 polskie premiery. Trzonem programu festiwalu było kino malezyjskie, któremu poświęcono tegoroczny focus. Po raz pierwszy filmy Pięciu Smaków walczyły o nagrody. W konkursowej sekcji Nowe Kino Azji zaprezentowano 11 najlepszych, zdaniem organizatorów, premier azjatyckich ostatniego roku. Zwycięzcę konkursu wybrało, obradujące pod kierownictwem dziennikarek - Edyty Jarząb i Iwony Cegiełkówny - People's Jury.

W programie festiwalu znalazło się również kino zaangażowane społecznie - sekcja Wolność w Azji - oraz kino gatunkowe: horror i, po raz pierwszy na Pięciu Smakach, kino sztuk walki w ekcji Atak Wodnego Smoka. Wyjątkową niespodzianką dla amatorów klasycznego tajwańskiego kina były projekcje w klubie festiwalowym Południk Zero, gdzie filmy tajwańskiej nowej fali można było oglądać na taśmie 16mm.

Elmo

Projekcjom festiwalowym towarzyszyły prelekcje, spotkania z festiwalowymi gośćmi, debaty i dyskusje. W przerwie między seansami można było wziąć udział w warsztatach mahjonga oraz obejrzeć wystawę niezwykłych plakatów do filmów festiwalowych autorstwa Doroty Podlaskiej. W Teatrze Scena Lubelska można było zobaczyć spektakl butoh w reżyserii Dariusza Kunowskiego, oparty na opowiadaniu "Łagodna" Fiodora Dostojewskiego. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych widzach - w Domu Kultury na Pradze odbyły się polsko-wietnamskie warsztaty animacji dla dzieci.

kino-obrazkowe

realizacja:
Pracownia Pakamera + prodiż
© 2009-2013 Fundacja Sztuki Arteria