!-->

Plakat 7. edycji i informacje o programie

piecsmakow-2013-rgb-emblemat_450

Siódma edycja festiwalu odbędzie się w warszawskich kinach Muranów i Luna w dniach 4-11 listopada 2013. Przedstawiamy pierwsze szczegóły programu tegorocznej edycji oraz - premierowo - nowy plakat.

W tym roku Focus poświęcony będzie Hongkongowi. Znajdą się w nim filmy najważniejszych twórców tamtejszej kinematografii. Jednym z nich jest Johnnie To, którego dzieła, silnie eksplorujące kino gatunkowe, wielokrotnie prezentowano i nagradzano na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Cannes, Wenecji, Locarno.
W programie Pięciu Smaków znalazły się jego mało znane w Polsce filmy, m.in. "Fulltime Killer" (2001) i "Sparrow" (2008), które należą do klasyki kinematografii Hongkongu. W programie festiwalu znajdzie się także "Drug War" (2012), kolejna odsłona jednego z charakterystycznych tematów przewijających się przez twórczość reżysera - wojny narkotykowych mafii i policji. Film był prezentowany podczas festiwali filmowych w Rotterdamie oraz Rzymie. Był również nominowany do Azjatyckich Nagród Filmowych w trzech kategoriach: najlepszy montaż, film i scenariusz.

drugwar450
Drug War, reż. Johnnie To

johnnie450
Johnnie To z katalogiem 6. edycji Pięciu Smaków


Poza klasycznymi tytułami uznanych twórców w programie znajdą się także najciekawsze filmy wyprodukowane w ostatnich latach oraz wybór tytułów krótkometrażowych. Zobaczymy m.in. "Isabellę" (2006) Pang Ho-cheunga. Inny kontrowersyjny film tego reżysera, "Vulgarię" (2012), prezentowaliśmy w sekcji Nowe Kino Azji podczas szóstej edycji festiwalu. "Isabella" to opowieść o policjancie, którego kawalerskie życie zostaje wywrócone do góry nogami przez córkę, nagle wkraczającej do jego świata. Film był nominowany do Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Konkursowa sekcja Nowe Kino Azji jak zawsze obejmie najnowsze filmy z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej i będzie okazją do zobaczenia najlepszych produkcji regionu. Jednym z tytułów biorących udział w konkursie będzie "Poor Folk" (2013), najnowszy film Midiego Z. Twórca jest znany uczestnikom zeszłorocznej edycji festiwalu - zrealizowany przez niego "Powrót do Birmy" był prezentowany w sekcji Wolność w Azji. Podobnie jak w tamtej produkcji, "Poor Folk" skupia się na postaciach, którym daleko do optymizmu. Bohaterowie są birmańskimi nielegalnymi imigrantami w Tajlandii, a ich głównym zajęciem jest przemyt narkotyków i handel ludźmi. Midi Z ze swoją produkcją odwiedził festiwale w Pusan, Bombaju, Rotterdamie i Vancouver.

Jak w roku poprzednim, nagrody w konkursie przyzna People's Jury - kilkunastoosobowe jury złożone z pasjonatów, amatorów lub półprofesjonalistów, powołane w drodze konkursu.

Kolejną częścią programu będzie retrospektywa filmów kultowego japońskiego twórcy - Tetsui Nakashimy. Urodzony w 1959 r. reżyser i scenarzysta to jeden z najbardziej oryginalnych współczesnych filmowców, wielokrotnie nagradzany przez Japońską Akademię Filmową oraz na międzynarodowych festiwalach (m.in. w Puchon, Singapurze, Hong Kongu, Yokohamie, Montrealu i Udine). Mimo niedużego dorobku, uznawany jest za jednego z najważniejszych współczesnych japońskich reżyserów. Spod jego ręki wyszły takie tytuły jak "Beautiful Sunday" (1998), "Kamikaze Girls" (2004), czy "Memories of Matsuko" (2006). Wielokrotnie nagradzane "Confessions" (2010) to historia wyrafinowanej zemsty, rozgrywająca się miedzy młodą nauczycielką a jej uczniami. Film był japońskim kandydatem do Oscara.

W programie nie zabraknie Kina Grozy - także podczas tegorocznej edycji fani horroru po raz kolejny będą mieć okazję do udziału w nocnym maratonie filmowym tej azjatyckiej specjalności. Znajdzie się w nim inna produkcja Pang Ho-cheunga, "Dream Home" (2010), o którym magazyn "Filmmaker" pisał: "(...) Jeden z najmocniejszych horrorów ostatnich kilkunastu lat. Ta przesiąknięta krwią zabawa z gatunkiem rodem z Hongkongu zyskuje drugie dno jako satyryczne spojrzenie na kryzys w budownictwie i bankowości, który załamał rynki na całym świecie."

dremh450
Dream Home, reż. Pang Ho-cheung


Podczas 7. edycji kontynuować będziemy entuzjastycznie przyjęty cykl filmów tajwańskiej Nowej Fali, prezentowanych na taśmach 16mm w kawiarni Południk Zero. Zaprezentujemy kolejny zestaw wybranych tytułów z tego bogatego w arcydzieła nurtu tajwańskiego kinematografii.

W tym roku mamy dla naszych przyjaciół i fanów niespodziankę - przedstawiamy nową identyfikację wizualną festiwalu. Od 2008 roku ceniony plakat ilustrowała charakterystyczna azjatycka maska w pięciu wersjach: gorzkiej, kwaśnej, słonej, łagodnej i pikantnej. Jego autorką jest Małgorzata Gurowska, która w swoim dorobku ma projekty m.in. dla Fundacji Bęc Zmiana (logo, "Notes na 6 tygodni", plakaty), klubu Saturator, Galerii Studio, Królikarni, Czułego Barbarzyńcy, Yours Gallery, Teatru Powszechnego, bydgoskiego Teatru Polskiego, Muzeum Karykatury, Antalis Poland.

 przypinki

Żegnając się z maską przedstawiamy Pięć Smaków w nowej odsłonie. Autorami plakatu są Przemysław Ostaszewski oraz Małgorzata Żółkiewska, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wspólnie tworzący studio graficzne Multiversal.

plakat


7. edycja Festiwalu odbędzie się w kinach Muranów i Luna w dniach 4-11 listopada.

Patroni medialni: Stopklatka, TVP Kultura, TOK FM, Kino, Ekrany, AMS, Exklusiv, Filmaster, Hatak, Hiro, IRKA, Kontynenty, Peron4, Popmoderna, Globtroter.

Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Stołeczne Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Japan Foundation, Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej w Polsce, Ambasada Japonii w Polsce, Konsulat Generalny RP w Hongkongu, Kinoplex, Kino Luna, Kino Muranów, Południk Zero.

realizacja:
Pracownia Pakamera + prodiż
© 2009-2013 Fundacja Sztuki Arteria