!-->

Polska premiera "Psychodetektywa" na Ińskim Lecie Filmowym

Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił nominacje do swoich corocznych nagród. W kategorii "Krajowe wydarzenie filmowe" znalazło się Ińskie Lato Filmowe. Serdecznie gratulujemy nominacji i zapraszamy na jubileuszową 40. edycję imprezy, która odbędzie się w dniach 9-18 sierpnia. W programie znalazły się m.in. filmy reprezentujące Pięć Smaków.

mad_detective_2
Psychodetektyw, reż. Johnnie To


W ramach pokazów Pięciu Smaków będzie okazja, by zobaczyć dwa filmy: "Norwegian Wood" Tran Anh Hunga oraz "Psychodetektywa" (Mad Detective) Johnniego To. Pierwszy tytuł był przebojem festiwalu w 2011 roku. Jest idealnym połączeniem zainteresowań leżących u podstaw Pięciu Smaków – z jednej strony reprezentuje kinematografię japońską, jedną z najpotężniejszych w Azji; z drugiej strony jest ekranizacją powieści bardzo popularnego i cenionego w Polsce pisarza – Harukiego Murakamiego; z trzeciej wreszcie strony film wyreżyserował Tran Anh Hung, jeden z najważniejszych wietnamskich twórców. Drugi z filmów w programie Ińskiego Lata Filmowego jest zapowiedzią tegorocznej edycji Pięciu Smaków i sekcji narodowej, poświęconej tym razem kinematografii Hongkongu. Jej obszerną część wypełnią filmy wybitnego twórcy kina gatunkowego - Johnniego To. Pokaz "Psychodetektywa" podczas Ińskiego Lata Filmowego będzie jednocześnie polską premierą filmu.


IŃSKIE LATO FILMOWE
Jedna z najstarszych cyklicznych imprez filmowych w Polsce. Koncentruje się szczególnie na kinematografii Europy Wschodniej oraz zjawiskach, które dotykają tematyki odrębności kulturowej w kinie światowym. Dużo miejsca zajmują obrazy komentujące w odważny sposób zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Festiwal promuje również kino młodych twórców. Impreza odbywa się w uroczej miejscowości Ińsko na terenie Ińskiego Parku Krajobrazowego (Pomorze Zachodnie).

plakat_40_ilf


W tegorocznym programie znalazły się:

 • Najnowsze kino polskie (polskie produkcje fabularne i dokumentalne, filmy krótkometrażowe i długometrażowe spotkania z twórcami, prelekcje, debaty);
 • Moje kino – kanon osobistych arcydzieł przygotowany przez wieloletnich uczestników Ińskiego Lata Filmowego;
 • Kino Naszych Sąsiadów (przegląd najnowszych propozycji z Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy i Rosji);
 • Retrospektywa Aleksieja Bałabanowa (Rosja);
 • Panorama kina włoskiego;
 • Dokumenty świata - obrazy współczesności (blok filmów poruszających aktualne problemy kulturowe i społeczne);
 • Zaprzyjaźnione festiwale w Ińsku;
 • Strach się bać - zestaw horrorów;
 • Sezon 2012/2013 (roczne podsumowanie najciekawszych filmów w polskich kinach);
 • Filmy i bajki dla dzieci i młodzieży;
 • Kino w plenerze.

Jubileuszowe Ińskie Lato Filmowe odwiedzi około 20 twórców filmowych. Pierwsi goście, którzy zapowiedzieli swój przyjazd do Ińska to m.in. aktor Eryk Lubos (m.in. "Drogówka", "Dziewczyna z szafy"), reżyser Ryszard Bugajski ("Układ zamknięty"), aktor Marian Dziędziel (m.in. "Drogówka"), aktor Andrzej Chyra (m.in. "Zdjęcie"), reżyser Maciej Adamek ("Zdjęcie"), reżyserka Katarzyna Klimowicz.

realizacja:
Pracownia Pakamera + prodiż
© 2009-2013 Fundacja Sztuki Arteria