!-->

Tetsuya Nakashima: smak japońskiej popkultury

Szczególne miejsce w programie 7. Pięciu Smaków zajmuje retrospektywa filmów Tetsui Nakashimy - jednego z najbardziej oryginalnych współczesnych japońskich twórców.

Kamikaze_Girls_2
Kamikaze Girls, 2004


Tetsuya Nakashima wydobywa to, co najbardziej oryginalne i pociągające w japońskiej popkulturze, stanowiącej w Azji wyrazistą alternatywę dla masowej kultury amerykańskiej. Reżyser w ekstrawagancki sposób wykorzystuje konwencje gatunkowe, od psychologicznego thrilleru po musical. Za pomocą wyrazistej formy opowiada o uniwersalnych emocjach, problemach jednostek we współczesnej rzeczywistości: osamotnieniu, wyobcowaniu, niezrozumieniu.
Twórczość Nakashimy doceniona została zarówno przez Japońską Akademię Filmową, jak i międzynarodowe festiwale, m.in. w Puchon, Singapurze, Hongkongu, Yokohamie, Montrealu, Udine.


Retrospektywa podczas Pięciu Smaków obejmie pięć tytułów:

  • "Happy-Go-Lucky" (Natsu jikan no otonatachi), 1997
  • "Kamikaze Girls" (Shimotsuma monogatari), 2004
  • "Memories of Matsuko" (Kiraware Matsuko no isshô), 2006
  • "Paco and the Magical Picture Book" (Pako to mahô no ehon), 2008
  • "Confessions" (Kokuhaku), 2010


Wielokrotnie nagradzane "Confessions" to historia wyrafinowanej zemsty, rozgrywająca się miedzy młodą nauczycielką a jej uczniami. Film został też japońskim kandydatem do Oscara.

Michael Mann, dziennikarz "Heat" i "The insider", tworząc swoją listę filmów wszech czasów dla "Sight and Sound" na pozycji jedenastej umieścił na niej obsypane nagrodami dzieło Nakashimy.
Pisał o nim: "Przerażająco precyzyjnie kontrolowana forma, to niekwestionowanie najwyższa sztuka".

Confessions_Main
Confessions, 2010


Retrospektywa przygotowywana jest we współpracy z Wydziałem Informacji i Kultury Ambasady Japonii, dzięki wsparciu finansowemu Japan Foundation.

realizacja:
Pracownia Pakamera + prodiż
© 2009-2013 Fundacja Sztuki Arteria