!-->

7. Festiwal Filmowy Pięć Smaków

7. edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków odbędzie się w Warszawie między 4 a 11 listopada 2013 roku. Projekcje filmów zaplanowane zostały w kinach Muranów i Luna oraz w klubie Południk Zero.


Na program złożą się sekcje:

  • Nowe Kino Azji – nowe produkcje z krajów Azji Wschodniej, Południowo-wschodniej i Południowej, sekcja konkursowa, którą ocenia People’s Jury
  • Focus: Hongkong – przegląd filmów Johnniego To, filmy Ann Hui i Pang Ho-cheunga oraz młodych twórców, a także wybór krótkich metraży
  • Tetsuya Nakashimaretrospektywa
  • Kino Grozy – nocny maraton azjatyckich horrorów i thrillerów
  • Tajwańska nowa fala – pokazy filmów z nurtu tajwańskiej nowej fali na 16mm taśmach


Kino Muranów
Adres: ul. Gen. Władysława Andersa 5

Dojazd:
– metro: przystanek Ratusz Arsenał
– autobusy i tramwaje: przystanek Metro Ratusz Arsenał


Kino Luna

Adres: ul. Marszałkowska 28

Dojazd:
– metro: przystanek Politechnika
– tramwaje: przystanek Trasa Łazienkowska lub przystanek Plac Zbawiciela
– autobusy: przystanek Marszałkowska lub przystanek Metro Politechnika


Południk Zero, klub festiwalowy i pokazy filmów tajwańskiej nowej fali
Adres: ul. Wilcza 25

Dojazd:
– tramwaje i autobusy: przystanek Hoża lub Plac Konstytucji

Aktualny rozkład jazdy metra, tramwajów i autobusów


Repliki festiwalu

  • Wrocław, 8-11 listopada (piątek-poniedziałek), Kino Nowe Horyzonty,
    ul. Kazimierza Wielkiego 19a
  • Wybrane kino w ramach projektu Pięć Smaków Migruje


Partnerzy 7. edycji: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Stołeczne Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Japan Foundation, Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej w Polsce, Ambasada Japonii w Polsce, Konsulat Generalny RP w Hongkongu, Kinoplex, Kino Luna, Kino Muranów, Południk Zero.

plakat


Geneza festiwalu


Festiwal Filmowy Pięć Smaków (trzy pierwsze edycje jako "Kino w Pięciu Smakach") wyrasta ze społeczno-kulturowych działań Fundacji Sztuki Arteria, które miały na celu podniesienie świadomości społecznej na temat obecności Wietnamczyków oraz innych społeczności cudzoziemskich w Polsce, w szczególności w Warszawie. Projekty takie jak Wiet Nam Gra (2005) czy Podróż do Azji (2006) oraz kolejne edycje festiwalu są rozpoznawane w środowisku organizacji pozarządowych jako przykłady dobrych praktyk w pracy ze społecznościami cudzoziemskimi oraz mniejszościami narodowymi i etnicznymi. Projekty Arterii okazały się odpowiedzią na lukę w przestrzeni wydarzeń kulturalnych miasta. Podróż do Azji została nagrodzona Wdechą za najciekawsze wydarzenie kulturalne roku 2006 przez czytelników i dziennikarzy „Gazety Wyborczej Co Jest Grane”.

Festiwal po raz pierwszy odbył się w 2007 roku jako Przegląd Filmów Wietnamskich "Kino w Pięciu Smakach". Objął obszerną retrospektywę kinematografii wietnamskiej, pierwszą w Polsce i jedną z niewielu na świecie. W programie znalazły się najważniejsze filmy zrealizowane przez wietnamskich twórców – zarówno tytuły akceptowane przez komunistyczny rząd Wietnamu, jaki i te powstałe na emigracji, a w samym Wietnamie zakazane. Organizatorzy nie skorzystali więc z łatwej drogi współpracy z Ambasadą Socjalistycznej Republiki Wietnamu w Polsce i zdecydowali się na niezależne działanie. Stało się to regułą przy wszystkich następnych edycjach festiwalu, a niezależność polityczna wydarzenia jest konsekwencją priorytetowego traktowania wartości artystycznej i kulturoznawczej programu.

W 2008 program festiwalu wzbogaciły działania edukacyjne. Podczas drugiej edycji Pięciu Smaków odbył cykl warsztatów dla edukatorów i nauczycieli pracujących w swoich klasach z wietnamskimi uczniami. To zadanie rozwinęło się w kolejnych latach do szerszego cyklu działań edukacyjnych związanych z tematyką wielokulturowości i obecności cudzoziemców w Polsce.
Od początku projekcjom filmowym towarzyszy także bogaty program wydarzeń dodatkowych: wystawy, koncerty, debaty, spotkania z twórcami.

Podczas kolejnych edycji program poszerzał się o inne kinematografie z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej: w 2009 roku o obszerną retrospektywę kinematografii Tajlandii, w 2010 o Singapur oraz Koreę, w 2011 o Tajwan i Japonię, w 2012 o Malezję i Hongkong. Wietnam był jednak wciąż obecny w postaci najnowszych filmów oraz w programie wydarzeń towarzyszących.Z czasem Pięć Smaków stało się jedynym w Polsce corocznym przeglądem kinematografii azjatyckich oraz rozpoznawaną, cenioną i powszechnie znaną w środowisku kinomanów imprezą filmową. Ze swoim ambitnym programem trafia do wymagającego widza. Doceniają go także krytycy filmowi.

Gośćmi festiwalu są corocznie wybitni reżyserzy azjatyccy. Pięć Smaków odwiedzili już m.in. Pen-ek Ratanaruang, Bui Thac Chuyen, Ho Tzu Nyen, Dain Said, Effendee Mazlan.

Po rozszerzeniu programu o kinematografie innych rejonów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, festiwal postawił sobie za cel szerokie i niebanalne przedstawienie tego regionu polskim widzom. Przemiany gospodarcze zachodzące w Chinach, Wietnamie, Malezji czy na Filipinach, ale także utrzymywanie się i przemiany jednych z najsilniejszych na świecie systemów dyktatorskich w Birmie czy Korei Północnej, są znikomo komentowane w Polsce. Kino jest znakomitym medium, by o tej części świata opowiadać z różnych punktów widzenia oraz budować wrażliwość na azjatycką kulturę.

realizacja:
Pracownia Pakamera + prodiż
© 2009-2013 Fundacja Sztuki Arteria