!-->

Focus: Hongkong

W tym roku Focus poświęcony jest Hongkongowi. Obejmie długie i krótkie metraże, prezentując zarówno filmy młodych, ciekawych reżyserów, jak i dzieła uznanych twórców. Wyraźnym akcentem programowym sekcji jest przegląd filmów Johnniego To. Jego twórczość, oparta na eksplorowaniu kina gatunkowego przy jednoczesnym wychodzeniu poza jego utarte schematy, a także umiejętne konstruowanie bohaterów i ich historii, zjednała reżyserowi przychylność widzów i krytyków nie tylko w rodzimym Hongkongu. Filmy Johnniego To wielokrotnie prezentowano i nagradzano na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Cannes, Locarno czy Wenecji, gdzie w 2010 roku został uhonorowany Złotym Lwem za całokształt twórczości.

W programie Pięciu Smaków znalazły się jego mało znane w Polsce filmy, m.in. "Fulltime Killer" (2001) i "Sparrow" (2008), które należą do klasyki kinematografii Hongkongu. W Focusie znajdzie się także "Drug War" (2012), kolejna odsłona jednego z charakterystycznych tematów przewijających się przez twórczość reżysera – wojny narkotykowych mafii i policji. Film był prezentowany podczas festiwali filmowych w Rotterdamie oraz Rzymie. Był również nominowany do Azjatyckich Nagród Filmowych w trzech kategoriach: najlepszy montaż, film i scenariusz.

johnnie450
Johnnie To z katalogiem 6. edycji Pięciu Smaków


Poza klasycznymi tytułami uznanych twórców program obejmie także najciekawsze filmy wyprodukowane w ostatnich latach oraz wybór tytułów krótkometrażowych.
Wśród długich metraży znajdą się m.in. "Isabella" (2006) i "Dream Home" (2010) Pang Ho-cheunga. Inny kontrowersyjny film tego reżysera, "Vulgarię" (2012), prezentowaliśmy w sekcji Nowe Kino Azji podczas szóstej edycji festiwalu."Isabella" to opowieść o policjancie, którego kawalerskie życie zostaje wywrócone do góry nogami przez córkę, nagle wkraczającej do jego świata. Film był nominowany do Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.
O "Dream Home" (2010) magazyn "Filmmaker" pisał: "[...] Jeden z najmocniejszych horrorów ostatnich kilkunastu lat. Ta przesiąknięta krwią zabawa z gatunkiem rodem z Hongkongu zyskuje drugie dno jako satyryczne spojrzenie na kryzys w budownictwie i bankowości, który załamał rynki na całym świecie."

dremh450
Dream Home, reż. Pang Ho-cheung


Focus zorientowany na kinematografię Hongkongu kontynuuje prezentację produkcji lub koprodukcji z Hongkongu wlączonych w sekcję Nowe Kino Azji w 2012 roku ("Vulgaria" i "Tożsamość miecza"). Uzupełni dotychczasowy program kina chińskojęzycznego Pięciu Smaków, w którym znalazły się m.in. retrospektywa filmów Hou Hsiao-hsiena i innych twórców tajwańskiej nowej fali (Focus: Tajwan w 2011), tajwańskie filmy z lat 90., inspirowane kinem nowofalowym, pokazywane na taśmach 16mm (2012) czy filmy Ai Weiweia (2012).


Więcej informacji wkrótce.

realizacja:
Pracownia Pakamera + prodiż
© 2009-2013 Fundacja Sztuki Arteria