!-->

Retrospektywa: Tetsuya Nakashima

Tetsuya Nakashima to jeden z najbardziej oryginalnych współczesnych filmowców japońskich, wielokrotnie nagradzany przez Japońską Akademię Filmową i doceniany na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Puchon, Singapurze, Hongkongu, Yokohamie, Montrealu i Udine.

Pomimo tego, że dorobek Nakashimy obejmuje niewiele tytułów, reżyser uchodzi za jednego z najważniejszych współczesnych japońskich twórców. Jego filmy, bardzo efektowne wizualnie i pracochłonne w produkcji, przyciągają do kin rzesze widzów i stanowią mocny punkt odniesienia dla innych twórców.
Spod jego ręki wyszły takie tytuły jak "Kamikaze Girls" (2004), czy "Memories of Matsuko" (2006). Wielokrotnie nagradzane "Confessions" (2010) to historia wyrafinowanej zemsty, rozgrywająca się miedzy młodą nauczycielką a jej uczniami. Film był japońskim kandydatem do Oscara.

Tetsuya Nakashima umiejętnie wydobywa to, co najbardziej oryginalne i pociągające w japońskiej popkulturze, stanowiącej w Azji wyrazistą alternatywę dla masowej kultury amerykańskiej. Reżyser w ekstrawagancki sposób wykorzystuje konwencje gatunkowe, od psychologicznego thrilleru po musical, oraz estetykę kultury masowej, by za pomocą wyrazistej formy opowiedzieć o uniwersalnych emocjach, problemach jednostek we współczesnej rzeczywistości: osamotnieniu, wyobcowaniu, niezrozumieniu.

Dzięki wykorzystaniu języka popkultury, Nakashima doskonale trafia do młodej publiczności, nie uciekając zarazem przed poruszaniem trudnych i kontrowersyjnych tematów. Bohaterkami większości jego filmów są kobiety, pokazywane jako niezależne, mocne jednostki, realizujące bardzo różne drogi życiowe i spełniające się w różnych, zwykle niestereotypowych rolach.

Confessions
Confessions, 2010

realizacja:
Pracownia Pakamera + prodiż
© 2009-2013 Fundacja Sztuki Arteria