!-->

Pasjonaci kina azjatyckiego łączcie się!

13-Assassins-2

Tylko do 9 września Pięć Smaków czeka na zgłoszenia osób, które chciałyby zasiąść w People's Jury. Poza wieczornymi projekcjami i obradami, na jurorów czekają specjalne spotkania z gośćmi festiwalu oraz warsztaty i dyskusje.

 

Prace People's Jury objęte zostaną opieką merytoryczną Edyty Jarząb, redaktorki serwisu Portalfilmowy.pl, oraz Iwony Cegiełkówny - doświadczonej krytyczki filmowa, socjolożki, dziennikarki i copywriterki, redaktorki książek i pism filmowych, sekretarza redakcji miesięcznika „KINO”, autorki licznych artykułów, recenzji filmowych i wywiadów z ludźmi kina, a także współautorki książki „Być jak Cybulski?”.

Dziennikarki poprowadzą nie tylko obrady jury, ale również spotkania redakcyjne, podczas których jurorzy poprawią swój warsztat, poznają zalety i wady różnych form literackich w filmoznawstwie. Stworzą także teksty na wybrane lub zaproponowane tematy związane z filmami festiwalowymi, z których najlepsze zaprezentowane będą na stronie festiwalu oraz w wybranych mediach współpracujących z festiwalem. Celem spotkań redakcyjnych będzie podniesienie poziomu wiedzy praktycznej członków People's Jury w dziedzinie szeroko pojętej krytyki filmowej.

 

Oprócz prac redakcyjnych i warsztatów pisania tekstów filmoznawczych, na jurorów czekają i inne atrakcje – prelekcje i wykłady, które poprowadzą eksperci i pasjonaci kina, w tym:

Jakub Majmurek – filmoznawca, publicysta i krytyk filmowy publikujący w licznych mediach drukowanych i internetowych (m.in. „Gazecie Filmowej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Le Monde Diplomatiqe Edycja Polska”), redaktor Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Poprowadzi warsztat o polityczności kina popularnego. O tym jakie środki kino – zwłaszcza masowe, gatunkowe – wykorzystuje, by przekazywać ideologiczne treści (na poziomie fabuły, ale przede wszystkim obrazu, dźwięku, montażu).

Jagoda Murczyńska – psycholożka, kulturoznawczyni, doktorantka filmoznawstwa UJ, tłumaczka i redaktorka, współautorka książek o tematyce filmowej w wydawnictwie Ha!art, redaktorka i jedna z tłumaczek książki Jaspera Sharpa „Za różową kurtyną. Historia japońskiego kina erotycznego”. Dla jurorów poprowadzi zajęcia „Kinofilia. Krytyk filmowy i nowe media”. Będzie to okazja, by przyjrzeć się nowym formom analizy filmowej: esejom wizualnym, esejom filmowym, sztuce found footage i innym sposobom zanurzania się w kinowej materii.

Wafa Ghermani – badaczka kina tajwańskiego, doktorantka na Uniwersytecie La Sorbonne, gdzie zajmuje się zagadnieniem filmu i tożsamości na Tajwanie, konsultantka Międzynarodowego Festiwalu Filmów Azjatyckich w Vesoul Cinéma d'Asie, która do Polski przyjedzie specjalnie na zaproszenie Pięciu Smaków. Opowie między innymi o złożonej relacji pomiędzy Chinami a Tajwanem i o jej prezentacji w tajwańskim kinie.

Jakub Królikowski – twórca i dyrektor Pięciu Smaków, animator kultury, organizator przedsięwzięć kulturalnych, pracujący także dla MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Specjalista w zakresie kina azjatyckiego, od wielu lat pasjonat kultur Azji, uczestnik licznych podróży na Daleki Wschód, konsultant i asystent przy produkcjach filmowych związanych z Azją. Przygotuje wykład o rozwoju współczesnego kina Azji Południowo-Wschodniej w kontekście zderzenia odmiennych kultur i religii.

 

Warsztaty i spotkania będą miały charakter filmoznawczy i kulturoznawczy. Pogłębią wiedzę słuchaczy, tworząc swoisty kurs wiedzy ogólnej, niezbędnej każdemu, kto chce rzetelnie pisać o filmach azjatyckich.

 

Co zrobić, aby stać się jednym z 13 jurorów People's Jury?

Wystarczy opisać krótko dwie wybrane sceny z filmów azjatyckich i do 9 września wysłać zgłoszenie na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Do konkursu zapraszamy zafascynowanych kinem azjatyckim i krytyką filmową amatorów i półprofesjonalistów – także blogerów, studentów kierunków filmoznawczych i kulturoznawczych.

Pobierz formularz zgłoszeniowy >

Zapoznaj się z regulaminem People's Jury >

Newsletter

bądź na bieżąco, dołącz do nas!
projekty filmowe, kulturalne
projekty edukacyjne
realizacja:
Pracownia Pakamera + prodiż
© 2009-2013 Fundacja Sztuki Arteria