!-->

Atak Wodnego Smoka

OngBak3

Po raz pierwszy w historii festiwalu w programie gości kino sztuk walki. W sekcji Atak Wodnego Smoka znalazły się kostiumowe eposy i oszałamiające choreografiami kino akcji najwyższych lotów.

Victor Vu, z pochodzenia Wietnamczyk, wychował się w Stanach Zjednoczonych. Jest jednym z wietnamskich reżyserów, którzy powrócili do rodzinnego kraju po to, aby wspomóc swoim talentem podnoszący się z upadku przemysł filmowy. "List pisany krwią" (Blood Letter/ Thien Menh Anh Hung, Wietnam 2012), którego europejska premiera będzie miała miejsce na Pięciu Smakach, to pięknie sfilmowana, oparta na popularnej powieści autorstwa Bui Anh Tan, historia ocalałego z masakry potomka rodu mandaryńskiego, którego rodzinę niesłusznie oskarżono o zabicie króla. Wychowany w położonym na odludziu klasztorze Nguyen Vu zdobył mistrzostwo w sztukach walki, ćwicząc pod okiem buddyjskiego mnicha. Kiedy tylko dowiaduje się prawdy o swojej przeszłości, wyrusza po sprawiedliwość. Uważany przez krytyków za pierwszy w historii Witenamu film w gatunku dedykowanym walce mieczami – kiem hiep – film Victora Vu przebojem zdobył wietnamską publiczność.

Blood_Letter

 

"Czekolada" (Chocolate/ Sang sattawat, Tajlandia 2008) w reżyserii Prachayi Pinkaewa to opowieść o autystycznej nastolatce Zen, która – obserwując adeptów szkoły tajskiego boksu i oglądając filmy sztuk walki – posiadła genialne umiejętności w tej dziedzinie. Zen jest córką szefa japońskiej yakuzy i byłej kochanki jednego z tajskich bosów mafii. Przypadkowo, próbując pomóc chorej matce, ona i nastoletni brat jej matki przywołują duchy przeszłości. W głównej roli zadebiutowała Yanin "Yeeja" Vismistananda, mistrzyni taekwondo. Autorem spektakularnej choreografii scen walk był legendarny Panna Rittikrai, mentor gwiazdy tajskiego kina sztuk walki, Tony'ego Jaa. Z obydwoma Prachaya Pinkaew pracował już wcześniej wielkrotnie, m.in. przy serii Ong Bak.

Chocolate

 

Trzecia część tej trylogii, "Ong Bak 3" (Tajlandia, 2010), wyreżyserowana przez Tony'ego Jaa i Panny Rittikraia, także będzie miała polską premierę na festiwalu. Skazany na śmierć Tien w ostatniej chwili zostaje ułaskawiony. Jednak skatowany do nieprzytomności, zostaje prawie kaleką. Złamany, gotowy na odebranie sobie życia, poddaje się prowadzonemu przez buddyjskiego mistrza specjalnemu duchowemu i fizycznemu treningowi, który ma oczyścić jego karmę i umysł z negatywnych emocji. Tak przygotowany może stawić czoło swojemu odwiecznemu wrogowi.

 

 

Z kolei "Tożsamość miecza” (The Sword Identity/ Wo kou de zong ji, Chiny 2011) Xu Haofeng zrealizował na podstawie własnej powieści. Jest również autorem montażu i choreografii walk w filmie, który jest wyjątkowym połączeniem dramatu, komedii oraz traktatu filozoficznego. Dwaj żołnierze próbują upowszechnić wynalezioną przez swojego generała broń – wyjątkowy miecz, inspirowany mieczami japońskimi – dzięki której armia chińska pokonała ostatecznie japońskich piratów. Jednak skostniali mistrzowie czterech obowiązujących szkół sztuk walki nie zgadzają się na otwarcie kolejnej. Oskarżeni o bycie japońskimi piratami żołnierze postanawiają wywalczyć miejsce dla swojej szkoły. W filmie w jednej z głównych ról pojawił się Yu Chenghui – jeden z najsłynniejszych w Chinach mistrzów i trenerów wushu, grający m.in. w trzech częściach "Klasztoru Shaolin".

Sword-Identity 

 

W sekcji Atak Wodnego Smoka pokazany zostanie również "Bunohan" (Bunohan. Return to Murder/ Bunohan, Malezja 2011) w reżyserii Daina Saida. To jeden z ostatnich hitów malezyjskich box-office'ów. Hipnotyzująca obrazem, brutalna opowieść o zbrodni i tajemnicach. Bokser, który uciekł z ringu podczas pojedynku na śmierć i życie, podążający jego śladem zabójca oraz skorumpowany biznesmen – trzej bracia rozdzieleni przez czas i wzajemną niechęć powracają do rodzinnej wsi. Sekrety rodzinne odkryte przed nimi przez ojca potęgują przemoc i przynoszą śmierć.

BUNOHAN-450

Newsletter

bądź na bieżąco, dołącz do nas!
projekty filmowe, kulturalne
projekty edukacyjne
realizacja:
Pracownia Pakamera + prodiż
© 2009-2013 Fundacja Sztuki Arteria