!-->

Wolność w Azji

tybet2

Chiny, Kambodża, Malezja, Tybet i Birma to kraje, w których problemy zagłębili się twórcy filmów sekcji Wolność w Azji, dedykowanej filmom zaangażowanym społecznie. Ta tematyka jest jedną z nowości szóstej edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Obok projekcji, ważnym punktem programu będą debaty.

Filmy prezentowane w sekcji pokazują Azję oczami jej mieszkańców. Często niosą one inne przesłanie i odmienny obraz Azji niż filmy realizowane przez Europejczyków czy Amerykanów, w których niejednokrotnie można odczuć nuty postkolonialne albo przesadne wartościowanie i ocenianie - postawy, które w świecie Dalekiego Wschodu są znacznie mniej obecne niż w kulturach zachodnich.

Stąd w programie sekcji znalazł się m.in. dokumentalny wywiad-rzeka z jedynym do tej pory przywódcą Czerwonych Khmerów, który został skazany przez międzynarodowy trybunał ONZ na karę dożywocia. "Duch, pan piekielnej kaźni" (Duch, le maître des forges de l'enfer / Duch, Master of the Forges of Hell, Kambodża, Francja 2011) w reżyserii Rithy Panha to spowiedź Kainga Gueka Eava, znanego jako Towarzysz Duch, który, jako szef więzienia – katowni, odpowiedzialny jest za śmierć ponad 13 tysięcy ludzi. Pokazowi filmu w sobotę, 27 października, towarzyszy spotkanie z orientalistą Jackiem Świerczem, specjalizującym się w historii Kambodży w okresie rządów Czerwonych Khmerów. Dyskusje poświęcone będą najnowszej historii Kambodży i kwestii ścigania zbrodni Czerwonych Khmerów w Kambodży.

duch2

 

Kolejną pozycją jest nowelowy "15Malezja" (15Malaysia, Malezja 2009). To 15 kilkuminutowych filmów, w których młode pokolenie malezyjskich reżyserów komentuje nie zawsze łatwą rzeczywistość swojego kraju. Producentem filmu jest znany piosenkarz, producent muzyczny, a także aktor dobrze znany widowni obrazów malezyjskiej nowej fali – Pete Teo.

Wyjątkowym punktem programu Wolności w Azji są dwa filmy represjonowanego w Chinach, uwięzionego w areszcie domowym artysty, kuratora sztuki i architekta – Ai Weiweia. "Bardzo nam przykro" (So Sorry/ Fei chang yi han, Chiny 2012) jest dokumentacją utrudnianego przez rząd śledztwa prowadzonego przez Weiweia w związku z trzęsieniem ziemi w Syczuanie, podczas którego zginęła ogromna liczba dzieci przebywających w czasie katastrofy w szkołach. Artysta zadedykował tragedii wystawę w monachijskim Haus der Kunst.
Natomiast "Ordos 100" (Eerduosi 100, Chiny 2012) jest przewrotną relacją z karkołomnego przedsięwzięcia, w którym 100 architektów z całego świata zdecydowało się zaprojektować domy o powierzchni 1000 metrów kwadratowych każdy, dla ekskluzywnego osiedla umiejscowionego na pustyni w Mongolii.
Postaci Ai Weiweia poświęcona będzie jedna z debat. Jej gośćmi będą: Maria Kruczkowska – dziennikarka pisząca o Chinach, która w 2010 roku znalazła się na czarnej liście władz chińskich, Agnieszka Szeffel - filmoznawczyni, absolwentka interdyscyplinarnego studium architektura plus dialog na gdańskiej ASP, oraz Magdalena Czechońska – sinolożka i historyczka sztuki. Dyskusję poprowadzi sinolog, wykładowca Zakładu Sinologii Wydziału Orientalistycznego UW, pracownik Instytutu Adama Mickiewicza – doktor Marcin Jacoby.

sosorry2

 

Z kolei nominowany do Tiger Award na festiwalu w Rotterdamie "Powrót do Birmy" (Return to Burma/ Gui lái dí rén, Tajwan 2011), autorstwa Midiego Z, jest pierwszym filmem, który został oficjalnie zrealizowany w Birmie. To na wpół autobiograficzna, paradokumentalna historia robotnika wracającego do rodzinnego kraju z emigracji. Odtwórca głównej roli, Wang Xing-hong, użyczający bohaterowi własnego nazwiska, będzie gościem Pięciu Smaków.

powrotdobirmy2

 

Ostatnim tytułem sekcji jest, znany już polskiej widowni dokument, "Tybet w pieśni" (Yeshe Dolma/ Tibet in Song, Chiny 2009) Ngawanga Choephela – z jednej strony opowieść o zmaganiach Tybetańczyków z okupacją chińską, pokazana przez muzykę, z drugiej – historia uwięzienia reżysera, który przez chińskie władze niesłusznie został oskarżony w szpiegostwo w czasie, gdy zbierał materiały na temat rdzennej muzyki swojego kraju. Dzięki matce Choephela o jego uwolnienie apelowali artyści i politycy całego świata.

Po seansie o problemach Tybetu debatować będą: mongolistka i tybetolożka, kierownik Zakładu Turkologii i Ludów Azji Środkowej Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego – dr Agata Bareja-Starzyńska, Włodzimierz Cieciura – adiunkt w Zakładzie Sinologii Uniwersytetu Warszawskiego, zajmujący się przede wszystkim najnowszą historią Chin, dziejami i kulturą chińskich muzułmanów oraz polityką etniczną Chin w okresie Republiki oraz po 1949 roku, Ewa Paśnik – sinolożka, badaczka chińskiej mitologii oraz pierwotnych religii Chin i koordynator programu Prawa człowieka w Tybecie w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka – Adam Kozieł.

tybet1

 

Partnerem sekcji Wolność w Azji jest Instytut Lecha Wałęsy.
Debaty towarzyszące sekcji przygotowywane są we współpracy z Wydziałem Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, który w tym roku obchodzi 80 rocznicę działalności.

 

Newsletter

bądź na bieżąco, dołącz do nas!
projekty filmowe, kulturalne
projekty edukacyjne
realizacja:
Pracownia Pakamera + prodiż
© 2009-2013 Fundacja Sztuki Arteria