!-->

Wydarzenia specjalne i goście festiwalu

lagodna1

Pięć Smaków to nie tylko znakomite azjatyckie kino. To również okazja do spotkań z festiwalowymi gośćmi, nauczenia się podstaw mahjonga, obejrzenia spektaklu butoh czy podróży po azjatyckiej kinematografii z wyjątkowym katalogiem festiwalu autorstwa Doroty Podlaskiej.

Widzowie Pięciu Smaków spotkają się z reżyserami dwóch filmów, które szturmem zdobyły szczyty malezyjskich box-office'ów. Effendee Mazlan wyreżyserował "Songlap" razem z Farizą Azlina Isahak, z którą tworzą artystyczny duet, aktywny na wielu polach malezyjskiego przemysłu filmowego. Toczący się w mrocznych zaułkach Kuala Lumpur dramat ich autorstwa otworzy szóstą edycję festiwalu.Natomiast Dain Said zaprezentuje publiczności malezyjskiego kandydata do Oscara: "Bunohan" (2011). To brutalna historia zdrady, zbrodni i rodzinnych tajemnic. Obydwa filmy prezentowane będą zarówno w tegorocznej sekcji Focus: Malezja, jak również w konkursowej sekcji Nowe Kino Azji.Kolejna pozycja konkursu to wietnamsko-kanadyjska produkcja "Perły Dalekiego Wschodu" (Pearls of the Far East/ Ngoc Vien Dong, 2011). Pełnometrażowy debiut Cuong Ngo to jedna z europejskich premier Pięciu Smaków. Gościem festiwalu będzie jeden z producentów i montażystów filmu – Igor Szczurko – człowiek orkiestra, który bywa również aktorem, operatorem, scenarzystą i reżyserem.

Kolejny gość, Wang Shin-hong, użyczył swojego nazwiska głównemu bohaterowi paradokumentalnego "Powrotu do Birmy" (Return to Burma/ Gui lái dí rén, Tajwan 2011) Midiego Z. To pierwszy film, który oficjalnie został zrealizowany w Birmie, luźno oparty na biografii reżysera. Podczas festiwalu film zaprezentowany będzie w sekcji Wolność w Azji.

W klimat tajwańskiej nowej fali, przed projekcjami w Południku Zero, wprowadzi widzów Wafa Ghermani – znawczyni kina tajwańskiego, sinolożka i doktorantka na uniwersytecie w Sorbonie, która do Polski przyjedzie specjalnie na zaproszenie Pięciu Smaków.

 

Z kolei w weekend między 19 a 21 października w Domu Kultury na Pradze odbędą się polsko-wietnamskie warsztaty filmu animowanego dla dzieci. Ich ideą jest tworzenie przestrzeni dla twórczego spotkania małych warszawiaków – zarówno tych o polskich korzeniach, jak i pochodzących z licznie zamieszkującej Warszawę społeczności wietnamskiej. W trakcie wspólnej pracy nad filmem animowanym, dzieci nawzajem poznają obyczaje, tradycje, baśnie i legendy krajów, z których się wywodzą.

Animacja

Wydarzeniem specjalnym w Kinie Muranów są także warsztaty mahjonga, tradycyjnej japońskiej gry strategiczno-logicznej dla 4 osób, wywodzącej się z pierwowzoru chińskiego. Widzowie będą mogli wziąć w nich udział codziennie, od 25 do 30 października, przed i pomiędzy seansami. W grze używa się specjalnych kamieni, a rozgrywka przypomina połączenie karcianego remika z pokerem lub planszowego rummikuba. Chętni będą mogli udoskonalić swoje dotychczasowe umiejętności pod okiem doświadczonych graczy ze stowarzyszenia Polska Liga Mahjonga lub rozpocząć swoją przygodę z mahjongiem od podstaw.

Niezwykłą propozycją jest ponadto spektakl "Łagodna" według prozy Fiodora Dostojewskiego, który obejrzeć będzie można w Teatrze Scena Lubelska 30/32. Polski reżyser Dariusz Kunowski wziął na warsztat klasykę literatury rosyjskiej, zapraszając do projektu aktora i tancerza butoh z Japonii, Rui Ishiharę.

lagodan2

Podczas tegorocznej edycji widzowie już po raz drugi podróżować będą szlakami Azji z wyjątkowym katalogiem zilustrowanym pracami Doroty Podlaskiej. Artystka, wielbicielka kina azjatyckiego i kultury dalekowschodniej, zinterpretowała filmy Pięciu Smaków w oryginalny, bardzo osobisty sposób. Dodatkowo część ilustracji w formie filmowych posterów będzie można zobaczyć na wystawie w kinach festiwalowych.

P-047

Newsletter

bądź na bieżąco, dołącz do nas!
projekty filmowe, kulturalne
projekty edukacyjne
realizacja:
Pracownia Pakamera + prodiż
© 2009-2013 Fundacja Sztuki Arteria