!-->

Apetyt na szóstkę

sloninmorze1

Już dziś w kinach Muranów i Praha rozpoczyna się szósta edycja Pięciu Smaków. Tegoroczna wyprawa do Azji to ponad 35 pełnometrażowych filmów, większość prezentowanych w Polsce po raz pierwszy, z czego dwa - mają także swoją europejską premierę. Pierwszego dnia w programie festiwalu znalazły się propozycje z Malezji i Korei.

Tradycyjnie już, Pięć Smaków gości w Kinie Muranów oraz, po raz pierwszy, w Kinie Praha. Ważnym punktem na festiwalowej mapie jest też klub festiwalowy, Południk Zero, gdzie od czwartku, 25 października, prezentowane będą klasyki tajwańskiej nowej fali.

Jedną z głównych sekcji festiwalu jest Focus: Malezja, dedykowana młodemu pokoleniu filmowców malezyjskich, którzy biorą udział w przemianach rodzimego kina i w autorski, odważny sposób pokazują codzienność swojego kraju. Trzonem sekcji będzie retrospektywa jednego z najważniejszych przedstawicieli malezyjskiego kina artystycznego – Woo Ming Jina. W pierwszy dzień festiwalu w Kinie Praha pokazywane są dwa tytuły reżysera: "Słoń i morze" (o 18:00) oraz "Dni turkusowego nieba" (o 20:30).

dniturkusowego1


Uroczyste otwarcie to seans filmu "Songlap" w Kinie Muranów o godzinie 20:30. To premierowy w Polsce pokaz filmu, na którym obecny będzie także reżyser, Effendee Mazlan. Wcześniej, o 18:00, w Muranowie pokazany zostanie nagrodzona w Busan koreańska animacja "Król świń" Yeuna Sang-ho. To jeden z tytułów włączonych w sekcję Nowe Kino Azji, która od szóstej edycji staje się konkursem Pięciu Smaków. Najlepszy film sekcji wyłoni People's Jury.

songlap1


Ponadto, program festiwalu obejmuje także filmy zaangażowne społecznie prezentowane w sekcji Wolność w Azji oraz kino gatunkowe: filmy sztuk walki w programie Ataku Wodnego Smoka oraz kino grozy: horrory i thrillery. Seansom towarzyszą prelekcje specjalistów oraz spotkania z zaproszonymi gośćmi. Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się m.in. spektakl "Łagodna" w Teatrze Scena Lubelska 30/32, warsztaty mahjonga w Kinie Muranów i wystawa posterów, którymi Dorota Podlaska zilustrowała tegoroczny katalog Pięciu Smaków.

Festiwal potrwa w Warszawie do 30 października. Wrocławska odsłona Pięciu Smaków ma miejsce między 27 a 30 października w kinie Helios Nowe Horyzonty.

Pełny kalendarz projekcji >

P-047

Newsletter

bądź na bieżąco, dołącz do nas!
projekty filmowe, kulturalne
projekty edukacyjne
realizacja:
Pracownia Pakamera + prodiż
© 2009-2013 Fundacja Sztuki Arteria