!-->

Polska premiera "Psychodetektywa" na Ińskim Lecie Filmowym

Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił nominacje do swoich corocznych nagród. W kategorii "Krajowe wydarzenie filmowe" znalazło się Ińskie Lato Filmowe. Serdecznie gratulujemy nominacji i zapraszamy na jubileuszową 40. edycję imprezy, która odbędzie się w dniach 9-18 sierpnia. W programie znalazły się m.in. filmy reprezentujące Pięć Smaków.

mad_detective_2
Psychodetektyw, reż. Johnnie To


W ramach pokazów Pięciu Smaków będzie okazja, by zobaczyć dwa filmy: "Norwegian Wood" Tran Anh Hunga oraz "Psychodetektywa" (Mad Detective) Johnniego To. Pierwszy tytuł był przebojem festiwalu w 2011 roku. Jest idealnym połączeniem zainteresowań leżących u podstaw Pięciu Smaków – z jednej strony reprezentuje kinematografię japońską, jedną z najpotężniejszych w Azji; z drugiej strony jest ekranizacją powieści bardzo popularnego i cenionego w Polsce pisarza – Harukiego Murakamiego; z trzeciej wreszcie strony film wyreżyserował Tran Anh Hung, jeden z najważniejszych wietnamskich twórców. Drugi z filmów w programie Ińskiego Lata Filmowego jest zapowiedzią tegorocznej edycji Pięciu Smaków i sekcji narodowej, poświęconej tym razem kinematografii Hongkongu. Jej obszerną część wypełnią filmy wybitnego twórcy kina gatunkowego - Johnniego To. Pokaz "Psychodetektywa" podczas Ińskiego Lata Filmowego będzie jednocześnie polską premierą filmu.


IŃSKIE LATO FILMOWE
Jedna z najstarszych cyklicznych imprez filmowych w Polsce. Koncentruje się szczególnie na kinematografii Europy Wschodniej oraz zjawiskach, które dotykają tematyki odrębności kulturowej w kinie światowym. Dużo miejsca zajmują obrazy komentujące w odważny sposób zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Festiwal promuje również kino młodych twórców. Impreza odbywa się w uroczej miejscowości Ińsko na terenie Ińskiego Parku Krajobrazowego (Pomorze Zachodnie).

plakat_40_ilf


W tegorocznym programie znalazły się:

 • Najnowsze kino polskie (polskie produkcje fabularne i dokumentalne, filmy krótkometrażowe i długometrażowe spotkania z twórcami, prelekcje, debaty);
 • Moje kino – kanon osobistych arcydzieł przygotowany przez wieloletnich uczestników Ińskiego Lata Filmowego;
 • Kino Naszych Sąsiadów (przegląd najnowszych propozycji z Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy i Rosji);
 • Retrospektywa Aleksieja Bałabanowa (Rosja);
 • Panorama kina włoskiego;
 • Dokumenty świata - obrazy współczesności (blok filmów poruszających aktualne problemy kulturowe i społeczne);
 • Zaprzyjaźnione festiwale w Ińsku;
 • Strach się bać - zestaw horrorów;
 • Sezon 2012/2013 (roczne podsumowanie najciekawszych filmów w polskich kinach);
 • Filmy i bajki dla dzieci i młodzieży;
 • Kino w plenerze.

Jubileuszowe Ińskie Lato Filmowe odwiedzi około 20 twórców filmowych. Pierwsi goście, którzy zapowiedzieli swój przyjazd do Ińska to m.in. aktor Eryk Lubos (m.in. "Drogówka", "Dziewczyna z szafy"), reżyser Ryszard Bugajski ("Układ zamknięty"), aktor Marian Dziędziel (m.in. "Drogówka"), aktor Andrzej Chyra (m.in. "Zdjęcie"), reżyser Maciej Adamek ("Zdjęcie"), reżyserka Katarzyna Klimowicz.

Newsletter

bądź na bieżąco, dołącz do nas!
projekty filmowe, kulturalne
projekty edukacyjne
realizacja:
Pracownia Pakamera + prodiż
© 2009-2013 Fundacja Sztuki Arteria