!-->

Focus: Hongkong

W tym roku Focus poświęcony jest Hongkongowi. Obejmie długie i krótkie metraże, prezentując zarówno filmy młodych, ciekawych reżyserów, jak i dzieła uznanych twórców. Wyraźnym akcentem programowym sekcji jest przegląd filmów Johnniego To. Jego twórczość, oparta na eksplorowaniu kina gatunkowego przy jednoczesnym wychodzeniu poza jego utarte schematy, a także umiejętne konstruowanie bohaterów i ich historii, zjednała reżyserowi przychylność widzów i krytyków nie tylko w rodzimym Hongkongu. Filmy Johnniego To wielokrotnie prezentowano i nagradzano na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Cannes, Locarno czy Wenecji, gdzie w 2010 roku został uhonorowany Złotym Lwem za całokształt twórczości.

W programie Pięciu Smaków znalazły się jego mało znane w Polsce filmy, m.in. "Fulltime Killer" (2001) i "Sparrow" (2008), które należą do klasyki kinematografii Hongkongu. W Focusie znajdzie się także "Drug War" (2012), kolejna odsłona jednego z charakterystycznych tematów przewijających się przez twórczość reżysera – wojny narkotykowych mafii i policji. Film był prezentowany podczas festiwali filmowych w Rotterdamie oraz Rzymie. Był również nominowany do Azjatyckich Nagród Filmowych w trzech kategoriach: najlepszy montaż, film i scenariusz.

johnnie450
Johnnie To z katalogiem 6. edycji Pięciu Smaków


Poza klasycznymi tytułami uznanych twórców program obejmie także najciekawsze filmy wyprodukowane w ostatnich latach oraz wybór tytułów krótkometrażowych.
Wśród długich metraży znajdą się m.in. "Isabella" (2006) i "Dream Home" (2010) Pang Ho-cheunga. Inny kontrowersyjny film tego reżysera, "Vulgarię" (2012), prezentowaliśmy w sekcji Nowe Kino Azji podczas szóstej edycji festiwalu."Isabella" to opowieść o policjancie, którego kawalerskie życie zostaje wywrócone do góry nogami przez córkę, nagle wkraczającej do jego świata. Film był nominowany do Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.
O "Dream Home" (2010) magazyn "Filmmaker" pisał: "[...] Jeden z najmocniejszych horrorów ostatnich kilkunastu lat. Ta przesiąknięta krwią zabawa z gatunkiem rodem z Hongkongu zyskuje drugie dno jako satyryczne spojrzenie na kryzys w budownictwie i bankowości, który załamał rynki na całym świecie."

dremh450
Dream Home, reż. Pang Ho-cheung


Focus zorientowany na kinematografię Hongkongu kontynuuje prezentację produkcji lub koprodukcji z Hongkongu wlączonych w sekcję Nowe Kino Azji w 2012 roku ("Vulgaria" i "Tożsamość miecza"). Uzupełni dotychczasowy program kina chińskojęzycznego Pięciu Smaków, w którym znalazły się m.in. retrospektywa filmów Hou Hsiao-hsiena i innych twórców tajwańskiej nowej fali (Focus: Tajwan w 2011), tajwańskie filmy z lat 90., inspirowane kinem nowofalowym, pokazywane na taśmach 16mm (2012) czy filmy Ai Weiweia (2012).


Więcej informacji wkrótce.

Newsletter

bądź na bieżąco, dołącz do nas!
projekty filmowe, kulturalne
projekty edukacyjne
realizacja:
Pracownia Pakamera + prodiż
© 2009-2013 Fundacja Sztuki Arteria